4 Comments

Díky za pozoruhodnej text. Český výcvikový středisko mě docela překvapilo. Vzpomněl jsem si na scénu z filmu Wind river (https://youtu.be/7AxWVLSvnWQ), u které jsem měl pocit nereálna - to přece není možný... je. A díky za připomenutí knihy "Uspořádání světa", už jsem zapomněl, že jsem si chtěl přečíst :)

Co se týká žoldnéřů - ti nejsou typyckým rysem poze středověkých armád. Římské impérium například hojně využívalo služeb barbarských žoldáků (což není invektiva). Pomocné jednotky, jízda a v pozdějším období i legionáři jako hlavní bojová pěchota, v podstatě páteř armády, byly složeny z vojáků podrobených národů. Impérium zkrátka nemělo dostatek vlastních mužů na obranu stále většího území. Ale to jen tak mimochodem, chápu, že text porovnává současnost a středověk.

A poznámka na okraj: některý slova nebo spojení jsou dost krkolomný - nemáš k ruce někoho, kdo by text přečetl a upravil? Vybíráš zajímavý témata, má to spád, jen ta čeština občas zadrhne, schade...

Expand full comment

Skutečně lze současný stav OSN a EU považovat za důkaz, že hypotéza neo-středověku neplatí? Přeci jen jsou to oba aktéři, jejichž vznik iniciovaly moderní státy a logika jejich fungování proto kopíruje jejich zájmy. Z textu jsem pochopil, že důležitým rysem neo-středověku je to, že se o moc dělí více _typů_ aktérů, tedy kromě států například „tradiční“ korporace (Unilever, GE…) a digitální giganti (Google, Amazon, Facebook…).

Expand full comment