Tři Hidden News (35. týden)

3 zprávy, které vás minuly: nový chřestot jaderných zbraní, superiorní francouzští zpravodajci a budoucnost jaderné energetiky

💣 Severní Korea restartovala svůj jaderný reaktor

V regionu Yongbyon se nejspíše znovu spustil reaktor, který dokáže vyprodukovat plutonium, varuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Informace vyvozuje ze satelitních snímků, které ukazují únik páry.

„Zdá se, že Severní Korea obnovila výrobu plutonia pro svůj program jaderných zbraní," uvedl Gary Samore, ředitel Crownova centra pro blízkovýchodní studia na Brandeisově univerzitě pro deník The Wall Street Journal.

Od prosince 2018 do začátku července 2021 nebyly zaznamenány žádné známky provozu reaktoru.

Bidenova administrativa nepřikládá regionu takovou váhu, jakou si zasluhuje kritizuje amerického prezidenta The Wall Street Journal. Zanedlouho můžeme sledovat novou eskalaci na Korejském poloostrově.

🕵️ Francouzský úspěch v Kábulu

Tento týden skončilo hektické a chaotické zachraňování spolupracovníků zahraničních armád v Afghánistánů odchodem posledního amerického vojáka. Francie ale pospíchat nemusela, své lidi již měla doma.

Již květnu se francouzská letadla vydala vyzvednout svých 693 afghánských spolupracovníků a svou misi ukončila týdny před obsazením Kábulu, píše ve svém komentáři pro Financial Times Victor Mallet. K čemuž se ještě musí připočíst 800 dalších spolupracovníků, které Francie přepravila v roce 2014, když se francouzská armáda stahovala z Afghánistánu.

Bylo to tedy lepšími zpravodajskými informacemi? Podle francouzského vysokého představitele tomu tak nebylo, sdíleli se svými spojenci všechny informace. „Chci vzdát hold našim analytikům, protože jsme měli stejné informace jako všichni ostatní," řekl. "Ve skutečnosti se lišila analýza pouze v tom smyslu, že jakmile se Američané rozhodli odejít, počítali jsme s nejhorším scénářem."

Američané se svou dlouhodobou a přímou přítomností stali obětí wishful-thinking. Po miliardách investovaných dolarů byli do konfliktu tak zapředlí, že bylo těžké vidět realitu. Odstup francouzských zpravodajců jim dal místo pro objektivitu, a to i když měly Spojené státy z logiky věci více bezprostředních informací.

Více zpravodajských schopností nemusí nutně znamenat lepší zpravodajství.

Share

⚡ Čína se chystá poprvé vyzkoušet budoucnost nukleární energetiky

Čínská vláda oznámila, že se chystá poprvé vyzkoušet nukleární reaktor na thorium. Takový reaktor by ze své podstaty měl být bezpečnější, čistější (odpad je nutné uschovat pouze 500 let oproti tisícům let u uranu) i hůře předělatelný na zbraň. To vše je díky nejen jinému prvku požívaném v jádře, ale také novým chladícím systémem, který je založen na roztavených solích, a nikoliv vodě jako v běžných jaderných elektrárnách.

Doporučuji video o thoriu od futuristy Isaaca Arthura.

Čínský reaktor na thorium bude mít výkon pouze 2 megawatty. Síla by do budoucna měla být v jeho škálovatelnosti, kdy se počítá se sérií reaktorů, které budou mít dodávat každý 100 megawattů. Komerční úžití je plánováno na rok 2030. Čína chce být do roku 2060 uhlíkově neutrální, ale nyní svou ochotu ke zmírnění klimatické krize využívá jako páku na USA.

Jaderné technologie založené na thoriu jsou známé již desítky let, ale nevyužívali se, protože cokoliv je potřeba s thoriem udělat, je složitější než udělat s uranem.

„Uvolnit energii z thoria teoreticky lze, ale není to ani zdaleka tak snadné jako u uranu," říká pro ABC Nigel Marks, docent fyziky na Curtinově univerzitě.


🧵 Twitter Okénko

Dále doporučuji twitterové vlákno od doktora Petra Brože o probíhajícím hurikánu Ida v USA. Ve svých tweetech vysvětluje, co je to hurikán, jak vzniká, proč je pro nás blbé, že se oceány ohřívají z hlediska hurikánů. Vše doplněné o grafíky a zdroje.

Přikládám také ukázku toho, jak taková Ida vypadá v newyorském metru.


Zprávy, které se nevešly

The Diplomat - Could Satellite Sensors Solve the Havana Syndrome Mystery?

  • Technický článek o možnostech nového satelitu na rozluštění tzv. Havanského syndromu poprvé zachyceného v roce 2016 na americkém velvyslanectví na Kubě. Mohlo by se jednat o nový typ vysokofrekvenční zbraně.

The Politico - Scots can have another referendum if 60 percent want one, says UK minister

  • Existuje možnost vypsání nového skotského referenda o nezávislost. Jedinou podmínku je konzistentní přání 60 procent Skotů o vypsání referenda.

The Deutsche Welle - Italian oil giant Eni makes huge offshore discovery

  • Italská ropná společnost Eni nalezla obrovské zásoby ropy v Pobřeží slonoviny. Přes 3 tisíce metrů hluboko jsou skryty přibližně dvě miliardy barelů ropy a 51 milionů kubíků plynu. Lze tedy soudit, že nákladné hledání ropy se Eni vyplatilo.

Leave a comment


Díky, že jsi to přečetl až sem. Doufám, že jsem ti nabídl nějakou novou zajímavou zprávičku. Máš vlastní tip na zajímavou zprávičku? Napiš mi to do komentářů.

Chtěl bys toho víc? Měl bych podobný přehled vydávat každý pátek (snad) krom mých tradičnějších textíků.

Klikni o trochu víš na Subscribe a budeš podobný textíky dostávat přímo do mailu (pozor newsletter může spadnout do mailové  sekce promo) a sleduj mě na Twitteru a Facebooku.